lifestyle

Za najveće ljubitelje kafe: Najskuplje vrste omiljenog jutarnjeg napitka

Za najveće ljubitelje kafe: Najskuplje vrste omiljenog jutarnjeg napitka

Mnogi od nas imaju nekoliko poroka kojih se jednostavno ne možemo riješiti. Za neke je to pušenje, dok je za neke to opsesivno kupovanje magneta sa svake destinacije koju posjete. Za mnoge od nas, ipak, najveći porok je vjerovatno kafa.

Ako je ovo vaš omiljeni napitak bez kojeg ne možete zamisliti svoje jutro, možda ste se zapitali koje vrste kafe postoje, a nikad ih niste probali, te koliko koštaju najskuplje sorte. Kupovanjem jedne od ovih rijetkih delicija vjerovatno ćete popiti svoju mjesečnu platu kroz samo par gutljaja. Ako vas zanima koliko koštaju najskuplje kafe na svijetu, Looksuz.com vam donosi odgovor:

Hacienda La Esmeralda: 100- 350 dolara po kilogramu

Postoji više načina da se dobije kafa nevjerovatnog okusa koja također i košta čitavo bogatstvo. Hacienda La Esmeralda, vjerovatno je najviše nagrađena kafa na svijetu. Visoka cijena proizilazi iz minimalne ponude, kratke sezone rasta i visokih troškova rada. Ova kafa ima čistokrvnu lakoću i intenzitet okusa koji je citrusan.

Kopi Luwak 

Jedna od najpoznatijih svjetskih kafa s velikom cijenom je Kopi Luwak, indonezijska kafa koja se prži nakon što se pojede, probavi i izvadi iz životinje koja se zove Azijska cibetka. Ova životinjica je vrlo rijetka, zbog toga je i cijena kafe tako visoka. Mnogi ljudi su zgroženi ovom metodom dobivanja kafe, koja se kasnije prži kako ne bi izgubila svoju jedinstvenu aromu. Jedna šoljica ovog napitka koštala bi oko 30 eura.

Black Ivory - 1,500 dolara po kilogramu

Crna bjelokost je kafa s cool imenom, ali kada saznate da se proizvodi od izmeta slona, možda promijenite mišljenje. Ova kafa se proizvodi na sličan način kao i Kopi Luwak. Ovaj napitak počinje zrnima kafe Arabica koje slonovi konzumiraju na sjevernom Tajlandu. Sporo vrijeme probave je proces koji daje ovom napitku jedinstveni mekani okus. Kafa se proizvodi u saradnji sa skloništem za slonove, gdje se životinje spašavaju od zlostavljanja koje doživljavaju u turističkoj industriji. Postotak prodaje kafe ide za financiranje zdravstvene zaštite slonova.

Podijeli članak

Komentari (0)

Još nije napisan ni jedan komentar! Budite prvi koji će ostaviti komentar?!

Ostavi komentar
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Looksuz.net te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Looksuz.net da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.