arhitektura

Tajne najvećeg muzeja na svijetu: Louvre je dom neprocjenjive umjetnosti

Tajne najvećeg muzeja na svijetu: Louvre je dom neprocjenjive umjetnosti
Pexels

Louvre je najveći i najposjećeniji muzej na svijetu, a staklena piramida koja predstavlja ulaz postala je globalni simbol neprocjenjive umjetnosti.

Milioni turista svake godine odlaze u muzej. Mnogi u muzeju traže Mona Lizu, ali osim ove poznate dame i njenog misterioznog osmijeha, šta zapravo znate o Louvreu? Looksuz.com vam u nastavku donosi nekoliko interesantnih činjenica koje biste trebali znati o Louvreu prije nego što ga posjetite:

Postoji više ulaza za muzej

Muzej je poznat po impresivnoj staklenoj piramidi koja je zapravo ulaz u zgradu. Ali ovo nije jedini ulaz koji se može koristiti. U muzej se može ući i s podzemne željezničke stanice na linijama 1 i 7. Ipak, mnogi ljudi preporučuju da ulazite upravo kroz klasični ulaz u piramidi, ali budite spremni na čekanje u redu.

Louvre ima četiri umjetnička sprata

Zbirka umjetničkih djela može se naći na četiri sprata: donjem, prizemnom, prvom i drugom. Evo kakve zanimljivosti možete pronaći na različitim spratovima:

- 1 sprat:

Šta je tu?

  • Francuske skulpture iz 17. i 18. vijeka
  • Evropske skulpture od 6. do 17. vijeka
  • Bliskoistočna i egipatska umjetnost od 30. p. N. do 1800 h
  • Islamska umjetnost od 7. do 19. vijeka
  • Grčke starine od 6500. do 500. pne.
  • Egipatske starine od 4000. do 30. p.n.e.

Nivo 0: Prizemlje

Šta je tu?

  • Francuske skulpture od 6. do 19. vijeka
  • Bliskoistočne starine iz 7500. pne. do 500. god.
  • Egipatske starine od 4000. do 30. p.n.e.
  • Evropske skulpture od 16. do 19. vijeka.
  • Rimske starine iz 100. p. do 500. god.
  • Grčke starine od 500. do 30. p.n.e.

Ne propustite: Sarkofazi. Konkretno, sarkofag Madja, kojeg stručnjaci smatraju „savršenim primjerom“ drevnog egipatskog kamenog lijesa. Sarkofag je detaljan i ukrašen, polikromiran da oponaša lapis lazuli, zlato i još mnogo toga.

Nivo 1

Šta je tu:

  • Drevne egipatske starine od 4000. do 30. p
  • Španske slike od 15. do 19. vijeka
  • Britanske i američke slike od 16. do 19. vijeka
  • Talijanske slike od 13. do 19. vijeka
  • Grčke starine od 700. do 400. pne.
  • Dekorativna umjetnost od 6. do 19. vijeka
  • Mona Lisa - renesansna slika koja je obavezna za svaki prvi posjet Louvreu.

Nivo 2

Šta je tu:

Evropsko slikarstvo od 14. do 19. vijeka.

"Le Dejeuner", jedna od najpoznatijih slika Françoisa Bouchera. Neki su suvremenici Bouchera gledali s visine zbog njegove lagane tematike, ali kraljeva se ljubavnica divila njegovom radu, tako da danas imamo mnogo toga na raspolaganju za uživanje. U Salle Boucher možete vidjeti i druge njegove slike, ali ova je jedinstvena jer prikazuje domaći život i zanimljiv interijer.

Najstarija djela Louvrea datiraju unazad 9000 godina

Najstarija djela muzeja možete pronaći u bliskoistočnim zbirkama. Morate posjetiti čuveni kip Aïn Ghazal, koji datira iz 7. vijeka p.n.e.

U muzeju se nalazi impresivna sfinga

Egipatska kolekcija prizor je koji definitivno treba pogledati u Louvreu. Možete pronaći lijepe i drevne sarkofage, mumiju, a ono čime se muzej može pohvaliti je „jedna od najvećih sfinga izvan Egipta“. To bi bila Velika sfinga iz Tanisa, koja datira iz 2600. pne, prema nekim procjenama.

Jedan od najpoznatijih kipova u Louvreu je bez glave

Postoje određene relikvije koje morate vidjeti kad putujete u Louvre. Jedno od ovih poznatih djela je Victoire de Samothrace, mramorna skulptura izrađena između 220. i 185. pne. Prikazuje krilatu grčku božicu koja simbolizira pobjedu. Nažalost nikada nisu pronašli glavu. Sama skulptura rađena je u helenističkom stilu u kojem je isklesano nekoliko blokova koji sadrže kip, a zatim ponovo sastavljeni. Ovu skulpturu možete pronaći u sobi 703 na prvom spratu.

Drugi poznati kip je bez ruku

Drugi poznati kip je bezruka Venera de Milo. Venera iz Milana je slično drevnoj grčkoj skulpturi inspirisanoj boginjom - za koju se smatra da je Afrodita. Datira iz 100. pne. Veneru iz Milana možete pronaći u sobi 346 u prizemlju.

Mona Lisa je pod neprobojnim staklom

Jedno od najpoznatijih umjetničkih djela u Louvreu je Mona Lisa. Zabavna je činjenica da je remek-djelo zaštićeno neprobojnim staklom i naoružanim stražarima. Za to postoji i dobar razlog. Cijenjena i neprocjenjiva slika Leonarda De Vincija našla se na naslovima nakon što je ukradena 1911. godine, a pronađena je dvije godine kasnije. Ovu sliku ne možete propustiti, jer je oko nje uvijek ogromna gužva. Nalazi se u sobu 711 na prvom spratu.

Čuvena piramida Louvre nije došla iz Francuske

Jeste li znali da je piramidu u Louvru i Rock 'n' Roll Kuću slavnih u Clevelandu dizajnirala ista osoba? To bi bio kinesko-američki arhitekt Ieoh Ming Pei. Kada se muzej obnavljao 1989. godine, ovaj arhitekt je dizajnirao poznatu piramidu.

Muzej je otvoren tokom Francuske revolucije

Kada pomislimo na Francusku revoluciju, većini na pamet prvo padaju neredi, krvoproliće i odsijecanje glave putem giljotine. Ali usred ovog burnog perioda francuske historije, otvoren je i jedan od najboljih svjetskih muzeja. Intelektualci u doba prosvjetiteljstva su tražili da kraljevske kolekcije budu dostupne javnosti. S tim se složila i revolucionarna vlada u Francuskoj, te je muzej prvi put otvoren 10. augusta 1793.

Zgrada je još starija

Sama zgrada datira iz 12. vijeka, kada je tvrđava sagrađena za vrijeme vladavine kralja Filipa II. Na početku je ovo trebala biti palača, međutim, prostor se toliko proširio da se kasnije građevina pretvorila u muzej.

Možete posjetiti raskošne apartmane Napoleona III u Louvreu

Ovaj detalj muzeja uvijek ugodno iznenadi posjetitelje. Turisti dolaze očekujući slike, skulpture i artefakte, ali ne i elegantan namještaj i veliki salon s detaljima rokokoa.

Nemoguće je da obiđete cijeli muzej tokom jedne posjete

Čak i ako pokušate, nećete vidjeti cijelu kolekciju muzeja u jednoj posjeti. To je zato što je tokom jednog dana samo 10% masivne muzejske kolekcije dostupno javnosti. Čak i ako želite vidjeti sve što je prikazano u jednoj posjeti, teško da ćete u tome posjetite. Stoga stručnjaci savjetuju da muzej posjetite tematski. Možda vas zanima određeni historijski period koji želite obići.

Koliko je potrebno da se obiđe muzej?

Za prave ljubitelje historije umjetnosti, obilazak Louvrea bi mogao potrajati danima. Ako je vaš cilj da obiđete nekoliko poznatih umjetničkih djela, 1-2 sata bi vam trebalo biti dovoljno. Opuštena šetnja kroz zanimljive eksponate bi mogla potrajati tri sata. Uštedjet ćete dosta vremena ako unaprijed isplanirate ono što želite vidjeti.

Podijeli članak

Komentari (1)

Ostavi komentar
Ostalo još 1500 karaktera

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala Looksuz.net te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje Looksuz.net da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.

Prekrasno.